Annual Contest Winners for 2021

Category 1: Margo LaGattuta Memorial Award: Judge: Joy Gaines-Friedler

1st I’d Have Painted Him in Altenburg,… Lynn Pattison, Kalamazoo, MI
2nd Antinomy Thom Porter, Woodhaven, MI
3rd Reverie at Slack Time Dr. Emory Jones, Iuka MS
HM Premonition Lori Zurvalec, Grosse Pointe, MI

Category 2: Chancellor’s Prize: Judge: Eric Torgersen

1st How Will I Find Absolution Diana Hart, Kalamazoo, MI
2nd Current Resume Art Curtis, Bellaire, MI
3rd You Don’t Know Colleen Alles, Grand Rapids, MI
HM The Girl with a Green and a Brown Eye Nadia Ibrashi, Troy, MI

Category 3: Founder’s Prize: Judge: Russell Thorburn

1st Michigan State Fair 1960’s Roberta Brown , Royal Oak, MI
2nd Skinny Dipping at Cranbrook Janice Zerfas, Eau Claire, MI
3rd Leaving Tawas, July 3rd Christian Belz, Pontiac, MI
HM New Buffalo Cassandra Caverhill, Ann Arbor, MI

Category 4: Barbara Sykes Memorial Humor Poem: Judge: Elizabeth Kerlikowske

1st You Probably Are One Too Laura Sweeney, Bloomington, IL
2nd Learning to Sit Ann Weil, Ann Arbor, MI
3rd Shifting Gears Milton Bates, Marquette, MI
HM Not Yet Robotic Robert Erlandson, Birmingham, MI

Category 5: George Dila Memorial Prose Poem: Judge: Robert Fanning

1st Toad Dawn McDuffie, Detroit, MI
2nd Home Visit Patricia Barnes, Wyandotte, MI
3rd Churned Terry Jude Miller, Richmond, TX
HM Sea of Stars Simon A. Thalmann, Kalamazoo, MI

Category 6: Nature: Judge: Alinda Wasner

1st Wingbound II: Elegy Shy of Lamentation Barbara Saunier, Marne, MI
2nd Call Winter Home Patricia Barnes, Wyandotte, MI
3rd Swarm Warning Iris Underwood, Leonard, MI
HM Japanese Maple Diana Dinverno, Troy, MI

Category 7: Love: Judge: Sue William Silverman

1st The World Will Always Welcome Lovers Barbara Saunier, Marne, MI
2nd What Her Eyes Did Randy K. Schwartz, Ann Arbor, MI
3rd Bringing Late Lorraine Jeffery, Orem, UT
HM A Sort of Love Poem John Jeffire, Macomb, MI

Category 8: Music: Judge: M. L. Liebler

1st Song and Dance Nadia Ibrashi, Troy, MI
2nd Music Ellen Lord, Charlevoix, MI
3rd The House That Jack Built Sold On Jazz, Diana Cornell, Spring Lake, MI
HM Player of Player Pianos, a Love Poem, Sophia Rivkin, Southfield, MI

Category 9: Loss: Judge: Zilka Joseph

1st New Widow Ellen Lord, Charlevoix, MI
2nd Mothers Claire Scott, Oakland, CA
3rd Noise Trek Janice Zerfas, Eau Claire, MI
HM there, then David Fitch, Lathrup Village, MI

Category 10: Women and Science: Judge: Diane DeCillis

1st Fluids Leak Like Rivers Nadia Ibrashi, Troy, MI
2nd I Am a Standard Candle Janice Zerfas, Eau Claire, MI
3rd Brushstrokes and Stars Carla Dodd, Waterford Township, MI
HM Peggy Whitson Patricia Barnes, Wyandotte, MI

Congrtulations winners and thank you to all who entered!

WordView at Lowell Center for the Arts

Wordview

WordView is a series of workshops and discussions exploring the practice of collaboration between the visual and literary arts, culminating in a juried exhibition in the LowellArts Gallery, from January 8 to February 19, 2022. Click the logo above to learn more.

WordView is presented in partnership with the International Society of Experimental Artists and the Poetry Society of Michigan with funding in part from Michigan Humanities, an affiliate of the National Endowment For the Humanities.

Poetry Society of Michigan 2020 Contest Winners

Category 1: Margo LaGatutta Memorial Award
Judge: Daniel Edward Moore

1st Rust Belt Randy K. Schwartz, Ann Arbor, MI
2nd All Night the Rain Kristin Brace, Ada, MI
3rd November Jack D. Ferguson, Auburn Hills, MI
HM Rock, Paper, Scissors Ellen Lord, Charlevoix, MI


Category 2: Chancellor’s Prize
Judge: Laurence W. Thomas

1st Window Patricia Barnes, Wyandotte, MI
2nd Good Fencing Lorraine Jeffery, Orem, UT
3rd The Poet Goes Prospecting Randy K. Schwartz, Ann Arbor, MI
HM The Staunch Listener Inge Logenburg Kyler, Eaton Rapids, MI


Category 3: Founder’s Prize
Judge: Dennis Hinrichsen

1st Midland Nancy Cook, St. Paul, MN
2nd Water, Water Everywhere… Patricia Barnes, Wyandotte, MI
3rd Jack Pine Savage Ellen Lord, Charlevoix, MI
HM October, Southeast Michigan Dawn McDuffie, Detroit, MI


Category 4: Barbara Sykes Memorial Humor Poem
Judge: Elizabeth Kerlikowske

1st Poem in Which the Poem Works Very Hard… Kristin Brace, Ada, MI
2nd I Explain to My Great Grandpa Lorraine Jeffery, Orem, UT
3rd Sounding the Alarm Lynne Fernandez, Farmington Hills, MI
HM Transformation Marilyn Churchill, Ann Arbor, MI


Category 5: George Dila Memorial Prose Poem
Judge: Phillip Sterling

1st A Man and His Game David James, Linden, MI
2nd pang Diana Hart, Kalamazoo, MI
3rd Dear Therapist, Patricia Barnes, Wyandotte, MI
HM Velvet Ear Jill Doster Marcusse, Grand Rapids, MI


Category 6: Nature
Judge: Jerrold Narland

1st Lucky 13 Terry Jude Miller, Richmond, TX
2nd Backyard Nature Sue Yurick, Rockford, MI
3rd Winter Snowfall Cynthia Weber Nankee, Canton, MI
HM Lost Mountain Lori Goff, Walled Lake, MI


Category 7: Love
Judge: Diane DeCillis

1st Alien Lover Dawn McDuffie, Detroit, MI
2nd Redolent Diana Dinverno, Troy, MI
3rd Autumn Garden Jack D. Ferguson, Auburn Hills, MI
HM Falling Christian Belz, Berkley, MI


Category 8: Pandemic
Judge: Terry Jude Miller

1st Counting Marie Davids, Ferndale, MI
2nd Maybe Eric Greene, Royal Oak, MI
3rd Languor Garrett Stack, Rockford, MI
HM Monthursday, Frisunday, April? Carla Dodd, Waterford, MI